Domy wakacyjne w Polsce
Bornholm forum Bornholm forum Bornholm forum
Powrót do BORNHOLM-OK.pl [strona główna]
 | Forum | Rejestracja | Odpowiedz | Szukaj | Stat |
Bilety promowe Noclegi na Bornholmie Domy wakacyjne, hotele

Forum / Bornholm / Ekologia na Bornholmie
Autor Wiadomość
ReD
# Napisano: 12 Mar 2010 12:34
Odpowiedz 


Witam

Mam jedną radę (prośbę) dla wyjeżdżających na Bornholm - tam ludzie bardzo dbają o ekologię, a większość Polaków mimo iż może chce i dobrze to robi podstawowy błąd ZGNIATAJĄC puszki -nie należy tego robić !!.
Na całej wyspie w każdym większym sklepie są automaty do przyjmowania butelek szklanych i plastykowych oraz puszek.
Automat za każdą butelkę i puszkę wystawi paragon, który należy przedstawić w kasie a otrzymamy pieniądze, a jeśli butelka była bez kaucji lub została kupiona poza wyspą pieniędzy nie otrzymamy ale automat ją weźmie.
Praktycznie wszystkie butelki plastykowe i szklane kupuje się z kaucją (zwrotne), zdarzają sie butelki bez kaucji- najczęściej woda mineralna ze Szwecji.
Nawet jeśli komuś nie chce się oddawać butelek i puszek, zostawcie je na polu ale nie wrzucajcie do śmietnika (najczęściej są wyznaczone miejsca-mam na myśli tanie pola) właściciel chętnie je zwróci, ale nie będzie mógł oddać zgniecionych puszek

Widziałem sytuację gdzie grupa Polaków zawaliła cały kosz pogniecionymi puszkami, Nie twierdzę że zrobili to celowo, przypuszczam że nie mieli po prostu pojęcia że źle robią, ale to po prostu nie Polska. To co w Polsce jest działaniem ekologicznym (zgnieciona zajmuje mniej miejsca, a poza tym zaraz ją ktoś wygrzebie z kosza) na Bornholmie już nie koniecznie.

TomDK
Użytkownik
# Napisano: 12 Mar 2010 21:02
Odpowiedz 


Witam!
Mi się bardzo podobają te rozwiązania dotyczące "opakowań zwrotnych".
Kupując jakikolwiek napój w puszce, czy też w plastikowej butelce (szklanych oczywiscie też to dotyczy), płaci się osobno za "opakowanie" i te automaty które są przy Brugsenach czy Netto, służą w praktyce do odzyskania pieniędzy. Z plastikowych butelek nie powinno się zdzierać "papierków" bo na nich są oznaczenia dla automatu, co to za butelka - w przeciwnym razie automat nie policzy, a za 1,5l butelkę to "aż" 3 korony. W Polsce tylko nieliczne plastikowe butelki były traktowane jako tzw. zwrotne. Tutaj - wszystkie.
Przy okazji wskazówki dwie:
- bon za opakowania zwrotne można wykorzystać tylko w sklepie, przy którym jest automat
- butelki do automatu wkładamy dnem (inaczej automat będzie piszczał!)

pozdrowienia z Bright Green Island!

lolek
Użytkownik
# Napisano: 12 Mar 2010 22:17
Odpowiedz 


o kurczę, nie wiedziałem, nawet tych automatów nie było specjalnie widać

ReD
# Napisano: 12 Mar 2010 22:29
Odpowiedz 


Automaty znajdują się poza sklepem (na tyłach) lub bezpośrednio w sklepie są oznaczone, nazywają się - FLASKER

Twoja wypowiedź
Pogrubienie  Kursywa  Podkreślenie  Wstaw zdjęcie  Wstaw link  Film z YouTube  Zmień kolor tekstu  :) ;) :up: :down: :confused :cool: :mad: :sad: :shame: :smirk: :tongue: 

Przykład: klikając ikonkę: Pogrubienie w okienku powyżej pojawia się znaczniki: [b][/b], pisząc: [b]bornholm[/b] uzyskasz wynik bornholm.

» Użytkownik: 
» Hasło: 

Możesz wpisać swoje imię lub nick w polu "Użytkownik" bez podawania Hasła, wtedy wprowadzone imię lub nick wyświetli się przy Twojej wiadomości.
Pamiętaj aby podpisywać swoje wypowiedzi, nie pozostawaj Anonimowy.
 

© 2004-2024 BORNHOLM-OK.pl | Powered by miniBB | Nota prawna | Cookies

Kontakt z nami

Bornholm - Powrót do strony głównej