Domy wakacyjne w Polsce
Bornholm forum Bornholm forum Bornholm forum
Powrót do BORNHOLM-OK.pl [strona główna]
 | Forum | Rejestracja | Odpowiedz | Szukaj | Stat |
Bilety promowe Noclegi na Bornholmie Domy wakacyjne, hotele

Forum / Bornholm / Przepisy celne w Danii - warto odświeżyć wiedzę
Autor Wiadomość
TomekL
Użytkownik
# Napisano: 7 Lip 2011 22:17 | Edytowany przez: TomekL
Odpowiedz 


Dzisiaj na jednym z bornholmskich portali pojawiła sie informacja o wznowieniu kontroli granicznych, zilustrowana obrazkiem polskiego jachtu w Svaneke poddanego takim własnie procedurom.
Myslę, że ta niemiła niespodzianka, którą wbrew Europie zgotowały -nie tylko nam- duńskie władze, moze zaskoczyć normalnych, acz tych bardziej oszczędnych i samowystarczalnych turystów.
W połowie maja odpowiadałem tu na pytanie jednego z userów dotyczące norm wwozu używek, a oto cytat:
Zgodnie z przepisami UE dozwolony jest przywóz towarów przeznaczonych do osobistego użytku (nie podlegających sprzedaży). Za taki uznaje się przywóz wyrobów alkoholowych i tytoniowych, jeżeli nie przekraczają one następujących ilości: 10 l alkoholu mocnego (powyżej 22%), 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. porto, sherry), 90 l wina stołowego (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 200 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu. Wyroby alkoholowe oraz tytoniowe nie mogą być przewożone przez osoby poniżej 16 roku życia. Wwóz lub wywóz środków płatniczych o wartości przekraczającej 15 tys. EUR (ok. 112 tys. DKK) należy zgłosić w Urzędzie Celnym i Podatkowym (www.toldskat.dk). Osoby wwożące leki powinny zaopatrzyć się w zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność ich stosowania.
Pewnie było to dla niego miłe zaskoczenie, bo rzeczywiscie te ilosci powalają !
Wiem też , że Dania stosuje dużo bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące przywozu żywności. Niestety po za ogólnikami na róznych portalach nie udało mi sie znaleźć konkretów. Nie wiem, czy te kiełbaski, słoiczki, zupki nie staną się powodem jakiegoś większego zamieszania na granicy. Oby nie, ale póki co warto te przepisy poznać. Nie ma co liczyć na pobłazliwość ich urzędników !

Anonimowy
# Napisano: 7 Lip 2011 22:47
Odpowiedz 


A co z kontrolą w porcie, na promie etc? Czego mozna sie spodziewac?

tomi
# Napisano: 8 Lip 2011 22:19
Odpowiedz 


Anonimowy
Jeśli przesadzisz, nie będziesz przestrzegała zaleceń to nawet aresztowania i więzienia na dłuuuuugie lata

Anonimowy
# Napisano: 8 Lip 2011 23:16
Odpowiedz 


Napisał(a): tomi
Jeśli przesadzisz, nie będziesz przestrzegała zaleceń to nawet aresztowania i więzienia na dłuuuuugie lata

Oj tam, oj tam, moim jedynym przewinieniem będzie powrót z Bornholmu z co najmniej dziwna ilością musztardy ( mam zamówienie, rodzina i znajomi oszaleli ). Poza tym bornholmskie piwo (Bryghuset Svaneke) , też mam zamówienie. Chodzi o to czy będzie to tak sprawnie szło jak w zeszłym roku , mam na myśli zaokrętowanie. Przepisów przestrzegam, aż do bólu co w Polsce się nie podoba (np. kierowcom). Szanuje przepisy wszelkie, a w Bornholmie jestem zakochana. Pozdrawiam.

Anonimowy
# Napisano: 8 Lip 2011 23:17
Odpowiedz 


Napisał(a): tomi
Jeśli przesadzisz, nie będziesz przestrzegała

Hola hola a skąd wiesz , czy jestem On czy Ona?

Anonimowy
# Napisano: 18 Sier 2011 22:12
Odpowiedz 


witam. też właśnie szukałam ograniczeń w wwożeniu żywności do Danii (biorę ze sobą dużo musli, sosów, makaronów itp :P) i znalazłam coś takiego:

Artykuły zwolnione z cła.
Przepisy celne

Obowiązują dość rygorystyczne przepisy dotyczące wwozu świeżej żywności, zwłaszcza mięsa i wędlin. Nie wolno wwozić m.in. surowego mięsa i ryb, produktów zawierających mięso wieprzowe, dziczyzny. Łączna waga
produktów zwierzęcych wwożonych przez jedną osobę nie może przekraczać 1 kg. Osoby wwożące leki powinny zaopatrzyć się w zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność ich stosowania. Zabroniony jest wwóz noży i
scyzoryków sprężynowych, niezależnie od długości ostrza, oraz wszelkich innych noży o długości ostrza powyżej 7 cm. Należy zachowywać paragony potwierdzające zakup towarów oraz wystrzegać się kupowania towarów niewiadomego pochodzenia - policja celna może zażądać okazania rachunków, których brak grozi poważnymi konsekwencjami.

Artykuły zwolnione z cła

Goście z Polski mają prawo wwozu następujących artykułów:

- alkohol: 1 litr napojów alkoholowych lub 2 litry wina deserowego i 2 litry wina,

- wyroby tytoniowe: 200 szt. papierosów lub 250 g tytoniu,
- perfumy: 50 g,

- inne artykuły: o łącznej wartości 1350 DKK

TomekL
Użytkownik
# Napisano: 19 Sier 2011 12:31
Odpowiedz 


Ponieważ rozpocząłem ten wątek, a nie chciałbym wprowadzac nikogo w błąd, podaję link do strony polskiego MSZ na której znalazłem przepisy celne obowiązujące w Danii.
http://www.msz.gov.pl/index.php?page=14398&lang_id=pl&bulletin_id=36&document=25696
Te, które podałaś różnią się diametralnie od tych z ministerialnej strony naszego Rządu. Postanowiłem sprawdzić , które są aktualne. Na stronie Ambasady Danii w Warszawie nie ma niestety przepisów celnych (!) jest natomiast link do strony VisitDenemark, na której znalazłem niewielką wzmiankę o tych przepisach i tam ilości poszczególnych produktów są zgodne z tym co Ty napisałaś. Jedyna wątpliwość to fakt iz owa informacja pochodzi z maja 2006 i byc może jest nieaktualna. Niestety telefon do Ambasady Danii też nie pomógł. Miła pani nie potrafiła wyjaśnic moich wątpliwości i była bardzo zdziwiona, że nie ma takich informacji na ich stronie.
Rozumując logicznie oficjalna strona ministerstwa nie powinna nikogo wprowadzać w błąd, ...ale różnice są zbyt duże i wszystko to jakoś dziwnie wygląda. Miejcie to proszę na uwadze planując wyjazd.

Sqb
# Napisano: 16 Lip 2012 11:12
Odpowiedz 


To jak to w końcu jest? 10l czy 1l wódki?

Twoja wypowiedź
Pogrubienie  Kursywa  Podkreślenie  Wstaw zdjęcie  Wstaw link  Film z YouTube  Zmień kolor tekstu  :) ;) :up: :down: :confused :cool: :mad: :sad: :shame: :smirk: :tongue: 

Przykład: klikając ikonkę: Pogrubienie w okienku powyżej pojawia się znaczniki: [b][/b], pisząc: [b]bornholm[/b] uzyskasz wynik bornholm.

» Użytkownik: 
» Hasło: 

Możesz wpisać swoje imię lub nick w polu "Użytkownik" bez podawania Hasła, wtedy wprowadzone imię lub nick wyświetli się przy Twojej wiadomości.
Pamiętaj aby podpisywać swoje wypowiedzi, nie pozostawaj Anonimowy.
 

© 2004-2024 BORNHOLM-OK.pl | Powered by miniBB | Nota prawna | Cookies

Kontakt z nami

Bornholm - Powrót do strony głównej