Domy wakacyjne w Polsce
Bornholm forum Bornholm forum Bornholm forum
Powrót do BORNHOLM-OK.pl [strona główna]
 | Forum | Rejestracja | Odpowiedz | Szukaj | Stat |
Bilety promowe Noclegi na Bornholmie Domy wakacyjne, hotele

Forum / Dania / Wyjazd na stałe
Autor Wiadomość
phiotr
Użytkownik
# Napisano: 5 Lis 2009 13:25
Odpowiedz 


hey ja planuje wyjazd na stale na wyspe moj mail phiotr@gmail.com

iskiereczka74
Użytkownik
# Napisano: 5 Lis 2009 23:07
Odpowiedz 


Też chciałbym tam wyemigrować Gratuluję odwagi, ale co phiotrze będziesz tam robił?

neronansa
# Napisano: 6 Lis 2009 18:05
Odpowiedz 


też podziwiam za tak odważne plany gdyz z tego co się orientuję od zaufanych osób to po sezonie nie jest tam łatwo -brak pracy , krótkie dni, ograniczone możliwosci przemieszczania się z wyspy np. do Polski. Generalnie rzecz biorąc zamieszkać tam na stałe byłoby fajnie ale na emeryturze bo bez stałej całorocznej pracy nie jest tam rózowo. No ale Phiotr wie pewnie co robi i też mnie ciekawi jakie ma plany. Pozdrawiam

TomDK
Użytkownik
# Napisano: 8 Lis 2009 22:42
Odpowiedz 


oj, z tymi krótkimi dniami to przesada. Przecież to nie koło podbiegunowe, tylko rzut beretem od północnego krańca Polski. To tak jakby mówić, że w Śwnoujściu mają krótkie dni
a co do wyjazdów do PL, to mieszkanie na wyspach wybierają zwykle Ci, którzy i tak lubią się izolować. Jeśli ktoś jednak nie może wytrzymać bez kontaktów "pozawyspiarskich", to rzeczywiście może miec problem.
pozdrawiam!

Anonimowy
# Napisano: 9 Lis 2009 10:17
Odpowiedz 


Co do długości dni to jest wręcz przeciwnie. Mieszkanie nad samym morzem powoduje,że dzień jest właśnie dłuższy.

neronansa
# Napisano: 9 Lis 2009 10:26
Odpowiedz 


no napewno macie dużo racji- z tymi krótkimi dniami moze przesadziłam ale pozostałe sprawy mają duże znaczenie chociaż wiadomo że wszędzie dobrze a w domu najlepiej a jezeli ten dom jest na Bornholmie to tez pewnie kazdy czuje się tam dobrze.

Teddyboy
Użytkownik
# Napisano: 9 Lis 2009 10:40 | Edytowany przez: Teddyboy
Odpowiedz 


mysle ze pod tym wzgledem-to jest ok, cisza spokoj, luzik.
gorzej jest pewnie znalezc prace czy stale zrodlo dochodow, nauczyc sie dosc biegle języka, uzyskac status rezydenta. Domów jest tam do wyboru do koloru i to w dosc sensownych cenach, no ale mysle ze dosc trudno byloby sie zorganizowac na poczatku

maciej9
Użytkownik
# Napisano: 11 Lis 2009 08:50
Odpowiedz 


Czy tam nie ma problemów z dostępem do Internetu ? Bo można przecież wykonywać pracę zdalnie jeżeli ktoś ma szczęście mieć taki zawód.

neronansa
# Napisano: 11 Lis 2009 10:00
Odpowiedz 


na to pytanie najlepiej odpowie ci TomDK który chyba korzysta na Bornholmie z Internetu.

Teddyboy
Użytkownik
# Napisano: 11 Lis 2009 14:29
Odpowiedz 


oczywiscie ze dziala
Wiadomo sa zawody ktore mozna wykonywac wszedzie /np artystyczne/. ale pozostalym mysle ze nie tak łatwo jest tam sie urządzic. Poza tym to dosc mała spolecznosc i z tego tez powodu mlodzi Bornholmczycy "emigrują" do Kopenhagi czy innych duzych dunskich miast.
Sam myslalem nie raz czy nie spedzic tam po prostu emerytury, ale polskie swiadczenia moga tam nie wystarczyc zeby przezyc od 1go do 1 go....

TomDK
Użytkownik
# Napisano: 11 Lis 2009 21:03
Odpowiedz 


jeśli jesteś tu zameldowany, to masz dostęp do wszystkiego, także do internetu. Mobilny, stacjonarny, jaki tam chcesz. bylebyś płacił rachunki

Anonimowy
# Napisano: 29 Gru 2009 17:50
Odpowiedz 


Witam Wszystkich

Swoje pytanie/pytania głównie kieruje do TomDK, przez przypadek znalazlem to forum zainspirował mnie klient który wszedł do mnie dziś do sklepu, i przy dłuższej rozmowie powiedział ze mieszka na Bornholm, zaczołem troche czytać na tym forum i innych, jako że troche świata w poszukiwaniu "lepszego" mam już zwiedzone zainteresowała mnie wyspa B, byłem już w Niemczech, Holandi, Belgi sezonowo natomiast w UK na troszke dłużej jednak za każdym razem wracam do PL ... teraz do pytań ... Jako że zdolna ze mnie bestia uważam że Duńskiego nauczyłbym sie za pomocą SITY czy innego kursu tak jak to zrobilem z Angielskim natomiast jak wygląda tam sprawa z pracą ?? Czy poza sezonem i w nim można liczyć na spokojne życie pracując normalnie po 8 h dziennie ?? I czy praca wogóle jest ??


Pozdrawiam

TomDK
Użytkownik
# Napisano: 5 Sty 2010 22:47
Odpowiedz 


Jeśli jesteś nauczycielem albo wykwalifikowanym opiekunem osób starszych i szybko nauczysz się duńskiego, to dostaniesz szybko pracę bez względu na sezon. W sezonie oczywiście więcej pracy dorywczej jest.
pozdro!

Teddyboy
Użytkownik
# Napisano: 8 Sty 2010 09:38
Odpowiedz 


tez nieraz o tym myslalem zeby spedzic tam np emeryturke. NAuczyc sie jeszcze tu dunskiego tyle o ile zeby moc funkcjonowac, kupic jakis maly domek z widokiem na wodę i ostatnie lata zycie spedzic przyjemnie. Nie wiem jednak jak to wyglada formalnie, na ile trudno uzyskac status rezydenta itp itd. zreszta do tego czasu to sie moze wszystko pozmieniac jeszcze 100 razy.

neronansa
# Napisano: 8 Sty 2010 14:28
Odpowiedz 


wiecie co to wszystko tak fajnie wygląda ale nie wiadomo jak to by wyglądało w rzeczywistosci. Latem kiedy większosć z nas tam spędzała urlop było super no a potem przychodzi jesień i zima i nieraz długa zimna wiosna i wtedy może się okazac że wyspa straci swój pierwotny urok-chociaż wszędzie jest dobrze gdzie stworzymy swój dom -ciepły ,rodzinny po prostu nasz. Może z czasem zmieni się połaczenie Polski z Bornholmem w okresie jesienno zimowym super by było gdyby prom kursował cały rok i najlepiej z Gdańska lub Gdyni wtedy spędzenie starości na wyspie byłoby łatwiejsze bo kontakt ze stałym lądem z Polską byłby dogodniejszy.

Teddyboy
Użytkownik
# Napisano: 8 Sty 2010 16:33
Odpowiedz 


mysle ze mimo wszystko to dobre miejsce na emeryturkę, zresza Bornholm robi się chyba popularnym miejscem, na spedzenie jesieni życia. Bylem tam w kwietniu i bylo zupelnie przyjemnie a zima ... no cóz podobna jak i tutaj, po prostu dom, tv i swiety spokoj, a zarazem powietrze, cisza, a Polska za horyzontem jakby coś.
Inna rzecz ze my za nasze skromne emerytury to tam raczej nie zaszalejemy.

neronansa
# Napisano: 8 Sty 2010 16:39
Odpowiedz 


masz rację za nasze emerytury to tylko ruszta po śledziach w wędzarni w Svaneke byśmy mogli lizać

Teddyboy
Użytkownik
# Napisano: 8 Sty 2010 20:23 | Edytowany przez: Teddyboy
Odpowiedz 


no na dzis to tak wyglada... no ale cos sie może zmieni i kiedys zrobimy zlot emerytobornholmoforumowiczow, i przy kawce i browarku z netto, powspominamy stare dzieje patrzac na tarasie jak niesmiertelny jantar pokonuje fale i wiatry w swoim niezlomnym postanowieniu dotarcia do brzegów wyspy

neronansa
# Napisano: 8 Sty 2010 21:10
Odpowiedz 


zlot to fajnie byłoby zrobić juz teraz a nie na emeryturze no ale od strony organizacyjnej to jest bardzo trudne.

Teddyboy
Użytkownik
# Napisano: 9 Sty 2010 09:37
Odpowiedz 


trudne ale nie niewykonalne. nawet jak spotka sie chociaz pare osób to juz jest coś .

Anonimowy
# Napisano: 16 Sty 2010 16:49
Odpowiedz 


czesc
przypadkiem trafilam na to forum, a trafilam tu dlatego iz zastanawiam sie nad emigracja, wlasnie do Danii. Nigdy nie myslalam o Bornholmie, ale pewne okolicznosci sprawily, ze zaczelam myslec. Jestem w wyksztalcenia nauczycielka, mam wiec nadzieje na znalezienie pracy.
Dunskiego ucze sie juz od jakiegos czasu

Jak tam jest z mieszkaniami?

Anonimowy
# Napisano: 19 Sty 2010 23:36
Odpowiedz 


Dzień dobry,

po raz pierwszy postanowiłam tutaj napisać, a śledzę forum już od kilku lat.

Jeżeli znasz język i jesteś z wykształcenia pedagogiem to z pracą nie powinno być problemu. Musisz jednak swoje wychodzić, szukać, pytać, załatwiać a z pewnością coś znajdziesz interesującego

TomDK
Użytkownik
# Napisano: 20 Sty 2010 14:14
Odpowiedz 


A jeśli znasz już język, to najlepiej zacząć od strony Bornholms Regionskommune brk.dk

Anonimowy
# Napisano: 20 Sty 2010 21:55
Odpowiedz 


Dzieki Tom. Moj dunski jest jeszcze zbyt slaby, aby moc swobodnie czytac, ale staram sie. Dzieki za podoba strone, zapisalam w ulubionych, przyda mi sie.
Angielski znam na poziomie komunikatywnym, za to niemiecki bardzo dobrze. Tak w ogole to pomysl sie zrodzil dzieki mojemu kumplowi z Kopenhagi, ktory powiedzial ze Dania potrzebuje nauczycieli jezykow obcych oraz nauk przyrodniczych.
Nad wyjazdem mysle juz ponad rok i pomalu do niego dojrzewam. Tylko przyznam ze dotychczas myslalam o Jutlandii, ale ten Bornholm taki piekny

Czy wie ktos, jak to wyglada z podaniami o prace do szkol? Czy tak jak w Polsce, mozna podanie i cv wysylac bezposrednio do placowki, czy jednak trzeba powolac sie na jakies ogloszenie (jobcenter np)
Problem w tym jednak, ze mimo iz pisza o tym, ze Dania potrzebuje nauczycieli, to na portalach z praca, tych ogloszen jakos nie widac.
I jestem w kropce.

A.

Anonimowy
# Napisano: 13 Mar 2010 23:29
Odpowiedz 


Skontaktuj sie z doradcą EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy (ewentualnie w PUP). Jest duża szansa, że uzyskasz tam wiarygorne informacje o mozliwości zatrudnienia w Danii.

Anonimowy
# Napisano: 15 Mar 2010 15:08
Odpowiedz 


Wiatam

Ja też jestem nauczycielką, anglistką, i też planuję wyjazd na Bornholm
NIestety mój dunski ogranicza się do 'tak', 'nie', więc nie wiem czy jest sens..., chyba ze sie intensywnie zaczne uczyc

Zastanawiam się i nie wiem, czy podjąc ryzyko, zrezygnować z pracy tutaj i zaczynac tam lub gdziekolwiek indziej

hmmm, te wybory, delematy...
pozdrawiam wszystkich zachwyconych wyspą

Anturium
# Napisano: 28 Mar 2010 14:31
Odpowiedz 


Nawet nauczyciel angielskiego musi znac biegle jezyk dunski.Na Bornholmie jest najwieksze bezrobocie w calej Danii.

maria
# Napisano: 15 Cze 2010 22:48
Odpowiedz 


też myślę o dłuższym pobycie na wyspie - jestem nauczycielem informatyki.Mam doświadczenie w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi - poprzez pracę w szkole integracyjnej. Chciałabym nawiązać kontakt z kimś,kto też uczy informatyki- dowiedzieć się więcej jak to wygląda na wyspie -formalnie i mniej formalnie. Z duńskim miałam niewiele kontaktu.

TomDK
Użytkownik
# Napisano: 16 Cze 2010 07:38
Odpowiedz 


maria
Jeśli poważnie myślisz o pracy na Bornholmie, to nie czekaj, tylko zamów sobie kurs jęz. duńskiego z ESKK. Bo gdzie jak gdzie, ale w branży nauczycielskiej duński to podstawa. Mimo, ze nawet z dzieciakami po angielsku się dogadasz.

Lotar
Użytkownik
# Napisano: 14 Lut 2017 10:45
Odpowiedz 


Nie każdy będzie w stanie odnaleźć się tutaj na stałe. Dlatego też nie można mówić ogólnikami. Język to podstawa, chociaż znam osoby co tylko ze znajomością języka angielskiego dają radę. Jest to jednak dość rzadkie i lepiej jednak zacząć się uczyć duńskiego, bo to naprawdę wiele pomaga.

Twoja wypowiedź
Pogrubienie  Kursywa  Podkreślenie  Wstaw zdjęcie  Wstaw link  Film z YouTube  Zmień kolor tekstu  :) ;) :up: :down: :confused :cool: :mad: :sad: :shame: :smirk: :tongue: 

Przykład: klikając ikonkę: Pogrubienie w okienku powyżej pojawia się znaczniki: [b][/b], pisząc: [b]bornholm[/b] uzyskasz wynik bornholm.

» Użytkownik: 
» Hasło: 

Możesz wpisać swoje imię lub nick w polu "Użytkownik" bez podawania Hasła, wtedy wprowadzone imię lub nick wyświetli się przy Twojej wiadomości.
Pamiętaj aby podpisywać swoje wypowiedzi, nie pozostawaj Anonimowy.
 

© 2004-2024 BORNHOLM-OK.pl | Powered by miniBB | Nota prawna | Cookies

Kontakt z nami

Bornholm - Powrót do strony głównej