Kuchnia na Bornholmie

Kuchnia na Bornholmie

Bornholm to nie tylko wspaniałe krajobrazy, to także, a może przede wszystkim szeroki wachlarz kulinarnych propozycji. Na wyspie produkowana jest zdrowa, ekologiczna żywność. Wyspa jest niemal samowystarczalna jeśli chodzi o produkcję żywności, na Bornholmie działa kilka piekarni, mleczarnia - znana z doskonałego pleśniowego sera Sct. Clemens Danablu, napoje alkoholowe, słodycze.

Ale to co przyciąga wielu smakoszy to ryby, głownie śledź pod wieloma postaciami. I rzeczywiście, nikt nie powinien wyjechać z wyspy bez skosztowania "Słońca nad Gudhjem" (czasem zwane także "Słońce nad Bornholmem"), czyli wspaniały wędzony śledź podany z surowym żółtkiem, posypany szczypiorkiem, z dodatkiem chleba. Najlepiej smak Sol over Gudhjem/Bornholm komponuje się z piwem.

Kuchnia regional

Ciekawi nowych smaków turyści powinni skosztować ryb z tak zwanych szwedzkich stołów (oferują je niemal wszystkie wędzarnie) - ich nazwa to Fiskebuffet. Na stole wystawione są owoce morza, a także sałatki śledziowe, wędzona makrela z dodatkiem czosnku, pieprzu i papryki do tego ciemny chleb i sałatka ziemniaczana, czy może być coś lepszego?

Piwo

Jako dodatek do wędzonego śledzia polecić można piwo, najlepiej lokalne, produkowane w niewielkim browarze w miejscowości Svaneke (Svaneke Bryghus). W browarze produkowanych jest kilka rodzajów piwa - ciemne Mørk Guld to niefiltrowane piwo o mocy 5,7%, niepasteryzowane o zawartości alkoholu do 8%, ciekawostką jest piwo o smaku czekoladowym (Chocko Stout).

Wino

Na Bornholmie produkowane jest także wino, ma ono niepowtarzalny smak i aromat. Szczególnie godne uwagi są lekko musujące wina owocowe np. Solbærvin. Wino produkowane jest na plantacji Lille Gadegård, właściciel Jesper Poulsen otworzył przy winnicy małą restauracyjkę gdzie można degustować i kupować wina. Oprócz wysmienitych win na plantacji produkowana jest również Whisky.

Akvavit

Kolejnym rodzajem alkoholu, który powstaje na wyspie jest akvavit - rodzaj wódki. Wytwórnia tego trunku Bornholmske Spiritfabrik znajduje się w Nexø. Produkowane są głównie trzy rodzaje akvavit: Bornholmer Akvavit (40% czysta wódka z posmakiem kopru i kminku), Bornholmer 1855 Traditionsakvavit (42% wódka wyrabiana wg starej receptury) a także Bornholmer Bitter - gorzka 38% alkohol z nutą jałowca i cynamonu, łączy w sobie gorzki i łagodny smak.

Okolicznościowo produkowane są akvavity świąteczne i tak powstaje Akvavit Wielkanocny stworzony tak, aby pasował do wielkanocnych potraw, podobnie jak Akvavit Bożonarodzeniowy.

Słodycze

Bornholm to kraina słodyczy, powstają tu pyszne karmelki, ciastka z żytniej mąki i kolorowe landrynki.

Malutki sklepik w bocznej uliczce w Gudhjem to jednocześnie wytwórnia przepysznych karmelków. Cukierki wyrabiane są na oczach odwiedzających, a ci, którzy nie mogą się doczekać aby poznać smak rozpływających się w ustach słodyczy mogą gotowe łakocie kupić na miejscu - to doskonały prezent dla bliskiej osoby lub pamiątka z pobytu - ale czy długo będzie nam ona przypominała o wyspie? To zależy tylko od silnej woli kupującego. Karamel Kompagniet w Gudhjem mieści się przy ulicy Holkavej 2.

Wschodnie wybrzeże wyspy to kraina łasuchów, w Gudhjem mieści się wytwórnia karmelków, a w Svaneke manufaktura w której powstają landrynki, cały proces tworzenia począwszy od przygotowania masy cukrowej aż po wycinanie landrynek można oglądać w Svaneke Bolcher, obok wytwórni jest sklepik gdzie można kupić cukierki. Mają one przeróżne kształty i smaki. Trzeba jednak uważać, bo niektóre mają nietypowy jak na słodycze smak - są słonawe.

W Snogebak w Kjarstup Chocolade ręcznie wyrabiana jest czekolada, mistrzowie tworzą z niej cukierki czekoladowe o fantazyjnych kształtach.

Sery

W mleczarni w Klemensker powstaje ser pleśniowy Sct. Clemens Danablu. Doskonałym dodatkiem do sera są żytnie ciasteczka produkowane w rodzinnej firmie w Aakirkeby. Ciastka te zyskały już sławę w całej Skandynawii.

Olej

Turyści przyjeżdżający na Bornholm w maju mają szansę zobaczyć wyspę w żółtym kolorze - pokrytą kwitnącym rzepakiem. Oprócz walorów estetycznych jakich dostarcza połączenie kwitnącego rzepaku z błękitem nieba, jest on źródłem bardzo dobrego oraz zdrowego oleju rzepakowego - Lehnsgaard. Olej rzepakowy tłoczony jest na zimno i jest zdrowszy niż oliwa z oliwek. Stworzono kilka wariacji olejowych i można nabyć olej rzepakowy z dodatkiem papryczek chili lub czosnku. Nadają one potrawom specyficzny aromat.

Inne

W Snogebæk produkowane są ekologiczne lody - z mleka bornholmskich krów. Lodowych deserów można skosztować w kawiarni, która znajduje się obok wytwórni.

Dopełnieniem kulinarnej skarbnicy Bornholmu jest masarnia bornholmska, skąd pochodzi ekologiczna wołowina oraz jagnięcina z Hammershus. Wyroby masarni kupić można w Rønne i Aakirkeby.