FORUM  •  GALERIA  •  KONTAKT

START / Bornholm / O Bornholmie


 

Gdy Bóg zakończył tworzyć Skandynawię,
zostało mu trochę z wszystkich pięknych rzeczy Północy.
Wrzucił je do Bałtyku i tu powstał Bornholm.

 

Bornholm

Na Bałtyku, oddalona o niecałe 100 km od polskiego wybrzeża, położona jest duńska wyspa Bornholm.

Co ma ona w sobie takiego, że co roku odwiedzają ją tłumy turystów? Przede wszystkim niezwykłą atmosferę, która sprawia, że turyści czują się tam jak w domu. Sympatyczne pozdrowienia mieszkańców wyspy powodują, że czujemy się traktowani jak ich sąsiedzi, osoby blisko zaprzyjaźnione, co w naszym zabieganym, codziennym życiu nie jest bez znaczenia. Ale ludzie to nie wszystko. Wyspa przyciąga wspaniałą przyrodą, na północy wyspy czekają na turystów majestatyczne klify, które łączą się z błękitem Morza Bałtyckiego. Na północnym krańcu wyspy oglądać można także największe w Skandynawii ruiny zamku średniowiecznego - Hammershus. Centrum wyspy to las Almindingen - jeden z największych kompleksów leśnych w Danii - doskonałe miejsce na piesze wycieczki, pomiędzy starymi drzewami bukowymi, dzikimi partiami skał i leśnymi jeziorkami, jeden z traktów prowadzi na najwyższe na wyspie wzniesienie: Rytterknagten (162 m n.p.m.). Wschodnia strona to malownicze miasteczka przycupnięte nad brzegiem morza. Południe wyspy to prawdziwy raj dla amatorów plażowania, od Balki do Dueodde ciągną się kilometry piaszczystych plaż.

Bornholm w liczbach

 • Położenie geograficzne: 15° długości geograficznej wschodniej, 55° szerokości geograficznej północnej
 • Powierzchnia: 588 km2
 • Długość linii brzegowej: 158 km
 • Odległość między skrajnymi punktami z północy na południe ok. 40 km, a ze wchodu na zachód ok. 30 km
 • Liczba ludności: ok. 43 040 (dane z 2007 roku)
 • Gęstość zaludnienia: ok. 74 os./km2

Położenie Bornholmu:

 • 135 km na wschód od najbliższego odcinka duńskiego wybrzeża
 • 145 km od Kopenhagi
 • 100 km na północ od wybrzeża Polski
 • 88 km na północ od wybrzeża Niemiec
 • 37 km na południe od wybrzeży Szwecji

Informacje dodatkowe

 • Religia: głównie protestantyzm oraz w niewielkim stopniu katolicyzm
 • Język: duński
 • Języki obce: głównie angielski, niemiecki
 • Waluta: korona duńska (DKK - 1 korona = 100 øre)
 • Ukształtowanie powierzchni: nizinne, lekko pofałdowane, najwyższy punkt Rytterknægten - 162 m n.p.m.
 • Klimat: łagodny, o dużej wilgotności powietrza. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą 17°C, najzimniejszym - styczeń

Jednak mimo położenia Bornholmu w północnej - chłodniejszej części Europy - zimy są tu łagodne. Charakterystycznym elementem klimatu Bornholmu jest niewielka ilość opadów.

Aktualna pogoda na Bornholmie

Środowisko naturalne wyspy

Bornholm położony jest w północnej części Europy, jednak ze względu na duże nasłonecznienie jest swoistym ewenementem jeśli chodzi o Skandynawię, trudno uwierzyć, ale na wyspie panuje mikroklimat który sprzyja rozwojowi takich roślin jak figi, które rosną niemal w każdym ogródku na wyspie. Popularne są także drzewka brzoskwiniowe i winogrona. Jeśli chodzi o oryginalną roślinność to sporą atrakcją są drzewa Araukarii (Igława), charakteryzują się one bardzo grubymi igłami oraz pięknymi szyszkami.

Jednak Araukaria to nie jedyne drzewo rosnące na wyspie, praktycznie 20% powierzchni Bornholmu zajmują lasy, największy z nich tajemniczy Almindingen, porasta powierzchnię ponad 2000 ha. To trzeci pod względem wielkości las w Danii.

Ciekawostką jest to, że Almindingen to teren niemal całkowicie sztucznie zalesiony, pierwotna forma lasu została wykarczowana przez mieszkańców, którzy drewno wykorzystywali jako materiał opałowy. W roku 1800 Hans Romer postanowił ponownie zalesić teren i uchronić las przed dalszą dewastacją, rozpoczął tworzenie nowego kompleksu leśnego, w którym przeważają drzewa iglaste - świerki i sosny. Las został otoczony murem, miał on stanowić ochronę dla młodych drzewek nie tylko przed ludźmi, ale również przed zwierzętami.

Bornholm słynie z wędzonych śledzi, tak więc drewno z drzew rosnących na wyspie wykorzystane jest przy procesie wędzenia, jest to głównie drewno olchowe.

Jednak prawdziwym skarbem bornholmskich lasów są grzyby i owoce leśne. Urodzaj grzybów zyskał sławę wśród turystów, którzy na urlop przyjeżdżają właśnie na grzybobranie.

Północna część wyspy, a w szczególności Hammeren są bogactwem przyrodniczym wyspy, głownie ze względu na rozległe wrzosowiska, które tworzą bajecznie kolorowe dywany, pomiędzy którymi wiją się wąskie ścieżki ułatwiające turystom podziwianie widoków. Spośród fioletów wynurzają się zielone krzewy jałowca oraz innej roślinności, tworząc fantastyczne palety barw.

Ale Bornholm to również ciekawa fauna, szczególną atrakcją są rezerwaty ornitologiczne przyciągające amatorów obserwowania ptaków. Jeden z rezerwatów - Hundsemyre, położony jest przy ścieżce rowerowej prowadzącej z Nexø do Balki, to siedlisko ptaków wodnych.

Największy rezerwat to Græsholmen, należący do archipelagu Ertholmenem gniazda swoje mają tam alki i nurzyki - to jedno z większych tego typu miejsc w Danii.

Wody morskie oblewające Bornholm obfitują w śledzie, dorsze, łososie i pstrągi morskie. Co roku na wyspie odbywają się zawody trollingowe, które budzą wielkie emocje wśród uczestników. Wędkarze mogą skorzystać z oferty ośrodków trollingowych lub wziąć udział w połowach dorszy z kutrów rybackich.

Bardzo popularne jest wędkowanie z brzegu, w tym przypadku warto jednak zapoznać się z przepisami ograniczającymi połowy wokół ujścia strumieni do morza.

Podział administracyjny

Bornholm jest najdalej na wschód wysuniętym okręgiem administracyjnym Danii. Do roku 2002 Bornholm jako województwo podzielony był na 5 gmin (Kommune). W roku 2003 w wyniku wprowadzonej reformy administracyjnej Bornholm stał się jedną gminą regionalną (Regionkommune) z zachowaniem praw województwa. Reprezentantem wyspy jest Burmistrz Bornholmu.