Bornholm

Bornholm przewodnik

Bornholm latem, o polecamy, idealny czas by rozpocząć urlop i wakacje na Bornholmie. Wspaniałe plaże, kąpieliska, zaskakująca kuchnia, kultura. Zabytki i sztuka. Mooooc atrakcji dla dzieci i dorosłych. Czysta natura, piękne widoki, Bornholm skrywa wiele zakamarków do odkrycia – odkryj Bornholm nie tylko latem.

Dogodne rejsy na Bornholm z Polski i Niemiec ułatwiają transport na wyspę z samochodem lub rowerem. Dodatkowo rozbudowana infrastruktura miejsc noclegowych, w tym domów letnich, kempingów oraz hoteli, zachęca do wypoczynku na wyspie. Przejrzyj naszą stronę i zaplanuj swój pobyt na Bornholmie, a w razie pytań o nocleg lub bilet promowy – zapraszamy do kontaktu.

Bornholm ze względu na niewielką powierzchnię i specyficzny klimat co roku przyciąga do siebie wielu turystów. Co ma do zaoferowania? Wypoczynek na jednych z najlepszych plaż w północnej Europie, w bliskości z naturą w ciszy i spokoju. Na północy wyspy na turystów czekają majestatyczne klify, które łączą się z błękitem Morza Bałtyckiego.

Bornholm: duńska wyspa położona na Morzu Bałtyckim, oddalona o niecałe 100 km od polskiego wybrzeża.

Bornholm
 

To co najlepsze w całej Skandynawii,
co możemy spotkać w najdalszych zakątkach Północy,
znajdziemy na tej przepięknej wyspie, na Bornholmie.

 

W tym regionie najważniejszym miejscem są największe w Skandynawii ruiny zamku średniowiecznego - Hammershus. Centrum wyspy to las Almindingen - jeden z największych kompleksów leśnych w Danii - doskonałe miejsce na piesze wycieczki pomiędzy starymi drzewami bukowymi, dzikimi partiami skał i leśnymi jeziorkami, jeden z traktów prowadzi na najwyższe na wyspie wzniesienie: Rytterknagten (162 m n.p.m.). Wschodnia strona to malownicze miasteczka przycupnięte nad brzegiem morza. Południe wyspy to kilometry piaszczystych plaż, które ciągną się od Rønne aż do Balki.

Zwiedzanie
Zwiedzanie

Co ciekawego na Bornholmie? Najlepsze atrakcje i miejsca na wyspie.

POZNAJ
Rower
Rower

Trasy i ścieżki rowerowe. Rowerem po Bornholmie. Plan wycieczki.

POZNAJ
Promy
Promy

Promy na Bornholm z Sassnitz i Świnoujścia. Aktualne ceny.

POZNAJ


Mapka Bornholm: miasta
  • Allinge-Sandvig
  • Gudhjem
  • Svaneke
  • Nexø
  • Rønne
  • Hasle
  • Aakirkeby

Podział administracyjny

W 2007 roku nastąpiła zmiana w podziale administracyjnym kraju, Bornholm przynależy do Regionu Stołecznego Hovestaden. Jako stolicę przyjmuje się Rønne. Zupełnie inny podział dotyczy wysp Christiansø i Frederiksø, które całkowicie podlegają duńskiemu ministerstwu obrony.

Informacje dodatkowe

  • Religia: głównie protestantyzm oraz w niewielkim stopniu katolicyzm
  • Język: duński
  • Języki obce: głównie angielski, niemiecki
  • Waluta: korona duńska (DKK - 1 korona = 100 øre)
  • Ukształtowanie powierzchni: nizinne, lekko pofałdowane, najwyższy punkt Rytterknægten - 162 m n.p.m.
  • Klimat: łagodny, o dużej wilgotności powietrza. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą 17°C, najzimniejszym - styczeń
Port w Gudhjem

Środowisko naturalne wyspy

Bornholm położony jest w północnej części Europy, jednak ze względu na duże nasłonecznienie jest swoistym ewenementem jeśli chodzi o Skandynawię. Na wyspie panuje mikroklimat, który sprzyja rozwojowi takich roślin jak figi - rosną one niemal w każdym ogródku na wyspie. Popularne są także drzewka brzoskwiniowe i winogrona. Jeśli chodzi o oryginalną roślinność to sporą atrakcją są drzewa Araukarii (Igława), charakteryzują się one bardzo grubymi igłami oraz pięknymi szyszkami.

Praktycznie 20% terenu Bornholmu zajmują lasy, największy z nich tajemniczy Almindingen porasta powierzchnię ponad 2000 ha. To trzeci pod względem wielkości las w Danii. Ciekawostką jest to, że Almindingen to teren niemal całkowicie sztucznie zalesiony, pierwotna forma lasu została wykarczowana przez mieszkańców, którzy drewno wykorzystywali jako materiał opałowy. W roku 1800 Hans Romer postanowił ponownie zalesić teren i uchronić las przed dalszą dewastacją, rozpoczął tworzenie nowego kompleksu leśnego, w którym przeważają drzewa iglaste - świerki i sosny. Las został otoczony murem, miał on stanowić ochronę dla młodych drzewek nie tylko przed ludźmi, ale również przed zwierzętami.

Bornholm słynie z wędzonych śledzi, tak więc drewno z drzew rosnących na wyspie wykorzystywane jest przy procesie wędzenia, jest to głównie drewno olchowe.

Skarbem bornholmskich lasów są grzyby i owoce leśne. Urodzaj grzybów zyskał sławę wśród turystów - uwielbiających grzybobranie, którzy na wyspę przyjeżdżają właśnie w tym celu.

Północna część wyspy, a w szczególności Hammeren są bogactwem przyrodniczym wyspy, głównie ze względu na rozległe wrzosowiska, które tworzą bajecznie kolorowe dywany, pomiędzy nimi wiją się wąskie ścieżki ułatwiające turystom podziwianie widoków. Spośród fioletów wynurzają się zielone krzewy jałowca oraz innej roślinności, tworząc fantastyczne palety barw.

Ale Bornholm to również ciekawa fauna, szczególną atrakcją są rezerwaty ornitologiczne przyciągające amatorów obserwowania ptaków. Jeden z rezerwatów - Hundsemyre położony jest przy ścieżce rowerowej prowadzącej z Nexø do Balki, to siedlisko ptaków wodnych. Największy rezerwat to Græsholmen, należący do archipelagu Ertholmenem. Gniazda swoje mają tam alki i nurzyki - to jedno z większych tego typu miejsc w Danii.

Wody morskie oblewające Bornholm obfitują w śledzie, dorsze, łososie i pstrągi morskie. Co roku na wyspie odbywają się zawody trollingowe, które budzą wielkie emocje wśród uczestników. Wędkarze mogą skorzystać z oferty ośrodków trollingowych lub wziąć udział w połowach dorszy z kutrów rybackich. Bardzo popularne jest wędkowanie z brzegu, w tym przypadku warto jednak zapoznać się z przepisami ograniczającymi połowy wokół ujścia strumieni do morza.

Aktualna pogoda na Bornholmie

Bornholm w liczbach

  • Położenie geograficzne: 15° długości geograficznej wschodniej, 55° szerokości geograficznej północnej
  • Powierzchnia: 588 km2
  • Długość linii brzegowej: 158 km
  • Odległość między skrajnymi punktami z północy na południe ok. 40 km, a ze wchodu na zachód ok. 30 km
  • Liczba ludności: ok. 39 695 (dane z 2017 roku), (43 040 (dane z 2007 roku))
  • Gęstość zaludnienia: ok. 67 os./km2

Położenie Bornholmu:

  • 135 km na wschód od najbliższego odcinka duńskiego wybrzeża
  • 145 km od Kopenhagi
  • 100 km na północ od wybrzeża Polski
  • 88 km na północ od wybrzeża Niemiec
  • 37 km na południe od wybrzeży Szwecji