Porady, ceny, co warto wiedzieć

Przydatne informacje

Garść przydatnych informacji dla wybierających się na Bornholm.

Samochodem na Bornholm: Aby móc legalnie poruszać się samochodem po terytorium Danii, również po Bornholmie należy posiadać ważne ubezpieczenie OC, dowód rejestracyjny pojazdu i prawo jazdy.

Warto pamiętać, że w terenie zabudowanym można poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h, w terenie niezabudowanym do 80 km/h (samochód + przyczepa do 70 km/h). Używanie świateł mijania jest obowiązkowe przez całą dobę. Obowiązkowe jest używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów. Samochód powinien być wyposażony dodatkowo w trójkąt ostrzegawczy i fotelik dla dzieci w wieku 3-6 lat. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5%.

Bornholm: na północy

Parkowanie

Większość miejsc parkingowych na Bornholmie jest bezpłatna, jednak parkowanie na nich jest ograniczone czasowo (odpowiednie informacje ile czasu można parkować na danym parkingu są umieszczone pod znakiem oznaczającym parking). Aby móc korzystać z takich parkingów należy na przedniej szybie samochodu nakleić odpowiednią winietkę w formie tarczy zegara wskazówkowego. Winietkę można nabyć na stacjach benzynowych, informacjach turystycznych, koszt: ok. 10-20 DKK. Korzystanie z parkometru (winietki) jest bardzo proste - przed wyjściem z samochodu należy ustawić wskazówki na winietce tak by wskazywały bieżącą godzinę. Samochód można pozostawić na parkingu na godzinę, dwie lub trzy - w zależności od parkingu. Po ustalonym czasie parkowania należy odjechać lub przepakować samochód w inne miejsce i na nowo ustawić wskazówki na winietce tak by wskazywały bieżącą godzinę.

Na Bornholmie znajdują się również płatne parkingi. Koszt parkowania na parkingu płatnym wynosi ok. 15 DKK / godzinę.

Samochód na Bornholm można zabrać płynąć promem z Sassnitz.

Wspólny bilet do BornholmMuseum

Wspólny bilet Fællesbillet

W dowolnym oddziale BornholmMuseum istnieje możliwość nabycia wspólnego biletu do czterech oddziałów bornholmskiego muzeum, czyli BornholmMuseum, Hjorths Fabrik, Erichsens Gard - te trzy oddziały mają siedziby w Ronne oraz Melstedgard z siedzibą w Gudhjem.

Koszt biletu to ok. 100 DKK. Bilet jest ważny 7 dni od daty zakupu. Dzieci i młodzież do lat 18 wstęp wolny.

Bilet do BornholmMuseum

Ubezpieczenie

  • NNW - ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Jeśli dojdzie do wypadku za granicą, np. złamania ręki, to na podstawie zgromadzonej dokumentacji leczenia Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.
  • KL - ubezpieczenie Kosztów Leczenia. W przypadku nagłej choroby za granicą to ubezpieczenie pokryje koszty leczenia.

i  Zapoznaj się z dostępnymi opcjami ubezpieczeń

Waluta

Dania mimo przystąpienia do Unii Europejskiej nie przyjęła polityki Euro. Walutą obowiązującą jest korona duńska (DKK - 1 korona = 100 øre). W obiegu są banknoty o nominałach 50 DKK, 100 DKK, 200 DKK, 500 DKK i 1000 DKK, monety 20 DKK, 10 DKK, 5 DKK, 2 DKK, 1 DKK, 50 øre i 25 øre.

W większych miasteczkach, przy ruchliwszych ulicach znajdują się bankomaty gdzie można pobrać duńską walutę. Akceptowane są wszystkie popularne karty kredytowe. Międzynarodowe karty kredytowe są honorowane w hotelach, kawiarniach, restauracjach i sklepach. W niektórych miejscach na wyspie przyjmowane są polskie złotówki np. w wędzarni w Gudhjem. Prawie wszędzie płacić można w Euro.

Przed podróżą na Bornholm, nawet na jeden dzień, lepiej zaopatrzyć się w korony.

Bezpieczeństwo

Bornholm uważany jest za miejsce bezpieczne, jednak nie należy tracić głowy i pamiętać o pilnowaniu swoich rzeczy, dotyczy to głównie rowerów. Mitem jest, że mieszkańcy pozostawiają swoje rowery bez zabezpieczenia, każdy rower ma blokadę przy tylnym kole. Zapięcie roweru nie zajmie dużo czasu, a dzięki temu wspomnienia z wakacji nie zostaną zmącone przez wspomnienia dotyczące kradzieży roweru. W roku 2008 kilku turystów z Polski zostało okradzionych dlatego rowery lepiej spinać, szczególnie na noc.

Ekologia

Duńczycy bardzo dbają o środowisko naturalne, dużą wagą przywiązują do recyklingu, dlatego na wyspie spotkać można pojemniki na segregację odpadów. Warto wiedzieć, że większość opakowań szklanych, plastikowych (butelki po napojach, piwie), puszki (napoje, piwo) są zwrotne. Można oddawać je w specjalnych zautomatyzowanych punktach odbioru surowca. 1 opakowanie = ok. 1 DKK (w zależności od typu opakowania).

Toalety miejskie

Na całej wyspie znajdują się bardzo dobrze przygotowane węzły sanitarne. Sprzątane są przynajmniej dwa razy dziennie i znajdują się w każdym mieście oraz przy dróżkach rowerowych. Z większości toalet korzystać można bezpłatnie.

Straganiki

Przy drogach spotkać można samoobsługowe straganiki z warzywami, owocami, przetworami i innymi przeróżnymi artykułami np. bryłkami granitu, książkami, zabawkami itd. Przy każdym produkcie widnieje cena - odliczoną kwotę należy wrzucić do pudełka, które stoi obok towarów. Coraz częściej kasetki zabezpieczone są kłódką i ciężkimi metalowymi opaskami przytwierdzone do straganiku - niestety jest to konieczne ponieważ zdarzają się kradzieże, których dokonują nieuczciwi turyści.

Karta Camping Key Europe

(Camping Key Europe-card)

Od 2018 roku Karta Camping Key Europe nie jest wymagana na bornholmskich kempingach.

Aby móc skorzystać z noclegów oferowanych przez kempingi w Skandynawii, należy na pierwszym, wybranym kempingu wykupić w recepcji Kartę Camping Key Europe-card.

Podstawą do wydania Karty jest prawidłowo wypełniony formularz (najlepiej wypełniać drukowanymi literami aby uniknąć pomyłek w nazwisku lub adresie), na kempingach zostanie on uznany za kartę tymczasową. Kartę Camping Key Europe, a właściwie formularz należy okazywać w recepcji kolejnych kempingów z których usług będzie się korzystać. Właściwa Karta, w postaci plastikowej karty identyfikacyjnej, zostanie przesłana na adres korespondencyjny podany w formularzu zgłoszeniowym.

Karta Camping Key Europe jest ważna rok - od dnia zakupu do końca roku kalendarzowego w którym została zakupiona. Podczas kolejnej wizyty na kempingu (w kolejnych latach) nie ma konieczności wypełniania nowego formularza, wystarczy mieć ze sobą pierwszą, wydaną Kartę Camping Key Europe i opłacić jej przedłużenie (także do końca roku kalendarzowego) - koszt przedłużenia 110 DKK, podobnie jak koszt wykupienia karty.

Kartę Camping Key Europe wykupić mogą osoby podróżujące w pojedynkę, małżeństwa, osoby podróżujące w parach np. dwóch mężczyzn, osoby będące w nieformalnych związkach partnerskich. Kartę mogą wykupić również osoby podróżujące w grupach, w tym przypadku opiekun grupy musi mieć ukończone 18 lat, a grupa składać się z 5 do 11 osób. Do formularza zgłoszeniowego należy dołączyć listę z nazwiskami wszystkich członków grupy.

Camping Key Europe-card oprócz funkcji umożliwiającej identyfikację, pełni również rolę ubezpieczenia od zniszczeń dokonanych przez właściciela Paszportu, ale tylko w przypadku gdy nie posiada on własnego ubezpieczenia OC lub gdy ubezpieczenie właściciela karty nie pokrywa tego rodzaju szkód.

Turyści korzystający z przyczep kempingowych oraz domków letnich znajdujących się na terenie kempingu zobowiązani są również do wykupienia Karty Camping Key Europe, ponieważ tego od autoryzowanych kempingów w Danii wymaga Rada Campingowa.

Karta Camping Key Europe

Przejście graniczne

Z dniem 21 grudnia 2007 roku Polska przystąpiła do układu Schengen. Oznacza to m.in. zniesienie kontroli paszportowych na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz na granicy morskiej - np. z Danią, Szwecją. Brak kontroli na granicach, łatwiejsze podróżowanie i przemieszczanie się.

Należy pamiętać jednak o konieczności posiadania dowodu osobistego lub ważnego paszportu. Dzieci i młodzież nie mogą przekraczać granicy za okazaniem legitymacji szkolnej, muszą mieć paszport lub dowód osobisty.

Co jeszcze warto wiedzieć: